Zobacz na stronach » Wideo Kurs

Skuteczny komunikat copywriterski

Autorem artykułu jest Hieronim Jakis


Jak pisać teksty, które zapadają w pamięć? Jak stworzyć komunikat, który "wryje się" w pamięć? Porady nie tylko dla początkujących copywriterów.


Podstawowe zasady, które musi spełnić dobry komunikat reklamowy. Dobre rady i reguły, do których warto się stosować.


Po pierwsze wyróżnialność - komunikat musi zwracać na siebie uwagę, wyróżniać się. Jeśli Twój tekst, nie ważny czy to wiersz czy piosenka czy książka, nie będzie inny, szczególny, wyjątkowy to prawdopodobieństwo, że zostanie przez kogoś doceniony drastycznie spada.


Po drugie - zabawa słowami. Dużo tekstów, które można spotkać w spotach radiowych i TV czerpie z gry słów. Ciekawe powiedzonka typu "a łyżka na to niemożliwe" wchodzą po jakimś czasie do języka potocznego. Dobry przykład: kiedy teraz słyszymy pojęcie mały głód zaczynamy myśleć o głodzie, o postaci z reklamy Danone. Ale można też znaleźć masę innych przykładów (Nestle, Renault, Nivea, Mercedes, BMW, Audi).


I po trzecie poprawność językowa. Błędy ortograficzne i inne byki - to ludzi irytuje. Malutki nawet błąd ortograficzny potrafi zepsuć cały efekt. Koniecznie używajcie spellerów, poćwiczcie polską ortografię bo to tylko zaprocentuje. Oczywista oczywistość - jak to mawia pewien premier, ale dużo osób o tym zapomina. I na tym traci merytoryczność ich komunikatów.


Następnie po czwarte - ocena innych osób. Czasem warto pokazać swoje teksty innym osobom, tak żeby ocenić czy podobają się tylko nam czy również innym osobom (mamie, tacie, cioci, znajomym). Sprawdzimy przy tej okazji poprawność językową i zrozumiałość naszego komunikatu. Ewaluacja to podstawa.


Po piąte - ta rada nie dotyczy samego komunikatu. To raczej porada dotycząca inspiracji. Oglądajmy, czytajmy zagraniczne reklamy. Można tam znaleźć naprawdę wyjątkowe idee, które można później spróbować zaadaptować na użytek własny (ale bez kopiowania wprost).


Po szóste i ostatnie... wszystkie te rady nic nie poprawią jeśli nie będziemy dużo tworzyć. Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć - to moja ostatnia a zarazem najważniejsza rada.


Międzynarodowe badania rynku pokazują, że komunikaty copywriterskie, które spełniają wyżej wymienione warunki zwiększają skuteczność perswazyjną naszego przekazu oraz mają lepszą rozpoznawalność niż teksty, które nie stosują się do wyżej wymienionych rad.
_ _ _ _ _

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:


Udostępnij:

Tweetnij